Vakcinace a Prevence

illustration-splash

Cena vakcinace psů a koček se odvíjí nejen tím, proti čemu vakcína chrání ale také, na jak dlouho působí její ochrana. Ačkoliv je Česká republika vztekliny prostá od roku 2004, je u psů je stále vakcinace proti vzteklině ze zákona povinná.
I mezi vakcínami proti vzteklině existuje rozdíl v délce účinnosti, existují vakcíny účinkující rok, některé po ročním přeočkování stejným typem vakcíny mají účinnost i 3 roky, některé fungují hned po první aplikaci jako 3-leté. Volbu vakcíny s majitelem konzultujeme, snažíme se, aby byly použity pokud možno stejné očkovací látky, u kterých víme, že na ně pacient neměl reakci, a omezíme tak interakce jednotlivých vakcín mezi sebou.

U pejsků dále standardně doporučujeme očkování především kombinace infekčních onemocnění (virová laryngotracheitida, leptospiróza, psinka, parvoviroza a parainfluenza), ve specifických případech očkujeme ještě navíc proti „psincovému kašli“ nebo proti tetanu u rizikových skupin. Na přání majitele příležitostně očkujeme proti borelioze nebo proti plísním Microsporum canis.U koček není očkování povinné, nicméně vždy doporučujeme očkování na kombinaci infekčních onemocnění (herpesvirus, calicivirus, panleukopenie).

U koček chodících ven, nebo těch, co sice ven nechodí, ale domácnost sdílí s jinými zvířaty, které ven chodí a v situacích, kdy majitelé zvažují pořízení nového kočičího přírustku do rodiny, by mělo toto očkování být opravdu automatické.
Vzteklinu u kočiček musí majitel naočkovat pouze v případě, že se chystá cestovat do zahraničí, s tím se dále i pojí vystavení cestovního pasu viz níže. Vakcinace proti vzteklině doporučitelná i tehdy, kdy se kočička pohybuje venku v rizikovějších oblastech.U štěňat, koťat u prvně vakcinovaných zvířat nebo u zvířat u kterých dojde k překročení intervalu účinnosti vakcíny může být doporučeno ošetřujícím lékařem přeočkování v daném časovém intervalu zpravidla (3-4 týdny).

Čipování je od 15.ledna 2020 povinné pro všechny chovatele psů a podle komory veterinárních lékařů je každý pejsek neoznačený čipem a starší 6-ti měsíců věku považován za neočkovaného! Aplikace čipu je rychlá, jednoduchá a je srovnatelná s aplikací podkožní injekce. Čip ve většině případů aplikujeme na levou stranu krku, pejsek ani kočička při ní nemusí být oholeni ani nijak připraveni na zákrok. Aplikace čipu se dá spojit i s jinými preventivními zákroky.
Cena čipování s čipem firmy datamars (650,- Kč) v sobě zahrnuje i automatickou registraci čipu do národního registru čipů-tu vyplníme a odešleme jí s majitelem přímo v ordinaci. Pokud si majitel chce registrovat čip sám platí si pouze aplikaci čipu a čip samotný (450,-Kč).

Vystavení europasu je možné na počkání a je nutné v případě, že majitelé chtějí s pejskem/kočičkou cestovat do zahraničí. Zvíře, které má vystavený europas musí být čipované a očkované proti vzteklině, vše lze udělat dohromady spolu s vystavením pasu.

illustration-splash

Ceník vakcinace a prevence

Vakcinace - Pes
350 - 790,- Kč
Vakcinace - Kočka
350 - 600,-Kč
Vakcinace - Králík
200 - 350,- Kč
Čipování (bez/s registrací)
450 - 650,-Kč
Vystavení europasu
250,- Kč
Preventivní úkony:
Stříhání drápků (dle velikosti psa/kočky)
80-100,- Kč
Evakuace análních žlázek
80,- Kč
Odčervení (dle velikosti psa/kočky)
60 - 150,- Kč